Waga stanęła w miejscu. Czy to już koniec odchudzania?

Zdarza się, że podczas odchudzania zostajemy postawieni pod ścianą – nasza waga nagle przestaje się zmniejszać. Jest to tak zwany efekt plateau, często niesłusznie utożsamiany z porażką. To jeden z najtrudniejszych psychicznie etapów w całym procesie redukcji masy ciała.

Prawidłowo skomponowana dieta i regularna aktywność fizyczna to najpewniejsze oręże w walce z nadprogramowymi kilogramami. Początkowo przynosi bardzo dobre efekty. Problem zaczyna się, kiedy waga nagle staje. Przyczyn efektu plateau może być wiele, jednak w większości przypadków to naturalna reakcja organizmu, która nie powinna zniechęcać do dalszego odchudzania.

Dlaczego przestajemy chudnąć?

Kiedy zmniejszamy kaloryczność przyjmowanych posiłków, organizm zaczyna się wspierać rezerwami glikogenu, zmagazynowanymi na czarną godzinę w mięśniach i wątrobie. Przy spalaniu glikogenu tracimy dużo wody, dlatego też na początku odchudzania waga szybko leci w dół. Po jakimś czasie – zwykle 2-3 tygodniach – organizm przyzwyczaja się do nowego sposobu odżywiania oraz zwiększonej aktywności i dostosowuje do tych nawyków metabolizm. Stąd chwilowa przerwa w zrzucaniu zbędnych kilogramów, która może trwać do 3 tygodni. Jeśli po tym czasie nie zaczniemy znowu chudnąć, to znaczy, że przyszedł czas na zmiany. Do trwałego zatrzymania wagi może doprowadzić rutyna w odżywianiu i treningu. Jak podkreśla Monika Kozioł z Poradni Dietetycznej MK-dietetyk – bardzo ważne jest, aby dieta była prawidłowo dostosowana do danego etapu odchudzania, to samo dotyczy aktywności fizycznej. Efekt plateau może być także związany z rozrostem mięśni, które ważą więcej niż tłuszcz. A to znaczy, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Inne przyczyny zatrzymania się wagi

Odchudzanie to proces skomplikowany, zależny od wielu czynników. Zaburzyć go może m.in. stres, problemy ze snem, schorzenia, z których nie zdajemy sobie sprawy, a także – podjadanie pomiędzy posiłkami. U kobiet efekty diety redukcyjnej są w dużej mierze uzależnione od dnia cyklu miesiączkowego.

Aby właściwie zdiagnozować przyczynę zatrzymania spadków masy ciała i powziąć odpowiednie kroki, warto wybrać się do dietetyka.